تاريخچه پیدایش بالابرطبق شواهد تاریخی بالابر یا آسانسور امروزی ابتدایی‌ترین ماشین ساخت دست بشر بوده است و اولین چرخ چاه نیز خود نمونه‌ای از اولین نوع بالابر است.
تاریخچه پیدایش بالابر به ۲۵۳سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد. ارشمیدس وسیله ای شبیه به آسانسور اختراع کرد که قابلیت حمل یک نفر را برای ارتفاعات نه چندان زیادرا داشت.
این بالابر دستی نمونه ای از نخستین حرکات بشر برای ساختن یک بالابر بود .
البته گفته شده که مصریان باستان نیز به وسیله بالابر در اهرام حرکت می کردند. شواهد تاریخی ایران اثبات می‌کند که بالابر در مجموعه‌های منحصر‌به‌فرد تخت جمشید، معبد آناهیتا و کاخ آپادانا پیش از زمان ارشمیدس نیز استفاده می‌شده است؛ اما می گویند آسانسور ساخته دست آقای اتوود یک قرقره بزرگ و یک طناب بوده است. این دانشمند و ریاضیدان با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند، توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارایه دهد . اتوود یک کار هم برای ایمن سازی این آسانسور اولیه انجام داده بود.
اگر هنگام بالا و پایین رفتن، طناب پاره می شد، قسمت انتهایی طناب روی قرقره قفل می ماند و این کار باعث می شد تا آسانسور به رغم سقوط آزادی که از ارتفاع به سمت پایین داشت، به زمین برخورد نکند و سوارشونده (در اینجا به معنای فردی که سوار آسانسور می شود)، جان سالم به در ببرد .
اگر ارشمیدس را خالق بالابر ساده و اتوود را خالق آسانسوری اولیه فرض کنیم، باید آقای پير سابو را هم به عنوان مبتکر ساخت بالابرهاى نوین نام ببریم؛ فردی که هم اکنون بزرگ ترین کارخانه ساخت بالابر را در اتحاديه اروپا به نام وی و با نام تجارى Haulotte Group در شهر ليون فرانسه با بیش از ۱۳۰ سال تجربه و تولید بیش از ۳۶۰۰۰ دستگاه در سال و با داشتن بیش از ۱۰۰ نمایندگی در سراسر دنیا ، بعنوان اولین تولید کننده بالابر در اروپا ثبت می باشد.
سال 1908 میلادی .