آئین نامه ایمنی کار در ارتفاع
وزار ت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی
معاونت روابط کار
اداره کل بازرسی کار

کلیات و تعاریف :

هدف :

هدف از تدوین این آیین نامه ، ایمن سازی محیط کار و صیانت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور و پیشگیری از حوادث ناشی از کار در کارگاه هایی می باشد که عملیات کار در ارتفاع و فرایندهای مرتبط ، در آنها انجام   می گیرد.

 

دامنه شمول:

مقررات این آئین نامه به استناد ماده ۸۵ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تدوین گردیده و برای کلیه کارگاههای مشمول قانون مذکور لازم الاجرا می باشد.

 

کار در ارتفاع:

هر کار یا فعالیتی که موقعیت انجام آن، در ارتفاع بیش از ۲/۱ متر نسبت به سطح مبنا انجام گیرد.

 

سطح مبنا:

اولین سطح زیرین جایگاه کار یا سکوی کار در ارتفاع، که بصورت ایمن گسترش یافته است.

 

عامل کار در ارتفاع:

فردی است که آموزش های متناسب با نوع کار در ارتفاع را حسب شرایط گذرانده و نسبت به اخذ گواهینامه مربوط از مراجع ذیصلاح آموزشی اقدام نموده و قادر به انجام کار بصورت ایمن می باشد.

 

حفاظت از سقوط:

مجموعه تدابیر و اقداماتی است که به منظور پیشگیری از سقوط یا کاهش عوارض و صدمات ناشی از آن انجام می شود.

 

بالابر سیار :

 

ماشین سیاری است که برای انتقال افراد برای کار در ارتفاع ، از داخل سکو(محفظه ایمن) استفاده می شود با این دید که افراد می توانند در یک موقعیت دسترسی خاص به داخل سکو سوار یا پیاده شوند و به دو گروه اصلی زیر تقسیم می شوند:

گروه الف: بالابر سیاری که تصویر عمودی مرکز ثقل بار همواره داخل خط واژگونی است.

گروه ب : بالابر سیاری که تصویر عمودی مرکز ثقل بار ممکن است خارج از خط واژگونی باشد.

و بر اساس نوع حرکت به سه گروه زیر تقسیم می شوند :

نوع اول : بالابر سیاری که حرکت آن فقط در موقعیت ترافیکی مجاز می باشد.

نوع دوم : بالابر سیاری که در زمان بالا بودن سکو می تواند حرکت نماید و بالابر از مکانی بر روی شاسی کنترل می شود.

نوع سوم : بالابر سیاری که در زمان بالا بودن سکو می تواند حرکت نماید و بالابر از درون سکو کنترل می شود.

 

ضریب ایمنی :

نسبتی است که از تقسیم حداکثر نیروی وارده به سازه که می تواند سازه در برابر شکست یا تخریب مقاومت نموده به نیروی وارده ناشی در زمان بهره برداری که به همان عضو وارد می گردد. این ضریب هرگز نباید کمتر از ۴/۲ باشد.

 

       ( بر اساس استاندارد )۹۲ A ANSI    و  ۲۸۰ BSEN

 

حد بار کاری :

حداکثر باری است که توسط بخشی از تجهیزات در وضعیت مشخص شده توسط شرکت سازنده، مجاز به بهره برداری و استفاده از دستگاه یا تجهیزات می باشد

 

  (SWL) بار کاری ایمن

حداکثر حمل بار در شرایط ایمن که برای بخشی از تجهیزات، در وضعیت های مشخص در نظر گرفته می شود

 

بالابر های سیار :

 

ماده ۱۱۶  بالابر های سیار دارای حداقل چهار چرخ و اهرم تراز کننده بوده و به مکانیزم قفل شونده و محدود کننده شعاع حرکت بازو مجهز باشند.

 

 

 

ماده ۱۱۷ – بالابر های سیار باید مجهز به حسگر های فعال وزن بار  و گشتاور بوده تا در صورت افزایش وزن نامتعادل شدن سکوی کار از ادامه کار و واژگونی دستگاه جلوگیری بعمل آید.

 

ماده ۱۱۸- بالابر های سیار باید مجهز به پلکان ایمن برای رسیدن فرد به جایگاه کار باشد.

 

ماده ۱۱۹- بالابر های سیار باید مجهز به حسگر های محدود کننده ارتفاع بوده تا در صورت افزایش غیر مجاز ارتفاع سکوی کار از ادامه کار دستگاهجلوگیری بعمل آورد.

 

   ماده ۱۲۰ – بالابر های سیار باید به حسگر های فعال حرکت روی سطح زمین مجهز بوده تا در صورت قرار گیری دستگاه در شیب بیش از حد مجاز، عمل نموده و از ادامه کار آن جلوگیری بعمل آورد.

 

.ماده ۱۲۱ – بالابر های سیار باید به دکمه های توقف اضطراری که در دو محل سکوی کار و کنار منبع تغذیه قرار میگیرد، مجهز باشد.

 

ماده ۱۲۲- به منظور جلوگیری از واژگونی بالابر های سیار،کلیه سیلندر های هیدرولیک باید به شیر های قفل کننده حفاظتی تجهیز گردد.

 

ماده ۱۲۳ – بالابر های سیار باید مجهز به سیستم کنترل اضطراری باشد تا رد مواقع قطع برق دستگاه یا از کار افتادن موتور و یا هر دو نسبت به جمع کردن دستگاه بصورت ایمن اقدام نماید.

 

ماده ۱۲۴ – سیستم فرمان جک های دستگاه بالابر های سیار باید مجهز به حس گر بوده تا در حالت بالا بودن سکو، امکان جمع شدن جکها میسر نگردد.

ماده ۱۲۵ – کارفرما مکلف است نسبت به تهیه دستو العمل شرکت سازنده برای اجرای نکات ایمنی هنگام کار اقدام و آنرا در اختیار عامل کار در ارتفاع قرار دهد.

 

.ماده  ۱۲۶- مجری کار با بالابر سیار باید از تردد افراد متفرقه در حریم دستگاه جلوگیری نماید.

 

ماده ۱۲۷ – هنگام کار در داخل سکوی بالابر سیار استفاده از هر گونه نردبان ، زیر پایی و سایر موارد مشابه به منظور افزایش ارتفاع ممنوع می باشد.

 

ماده ۱۲۸ – هنگام جابه جایی بالابر های سیار،نباید فرد در سکوی بالابر مستقر شده باشد.

ماده ۱۲۹ – کارفرما مکلف است برای استفاده از بالابر های سیار ماشینی در مکان های پرتردد از سه نفر به شرح زیر استفاده نماید. :

الف : راه اندازی دستگاه

ب : فرد مستقر در جایگاه کار

ج : پرچم دار یا کسی که باید در فاصله ۱۵۰ متری قبل از خودروی مذکور مستقر شده و با علائم مناسب، سایرین را از توقف خودرو یا جایگاه کار مذکور مطلع نماید.

 

ماده ۱۳۰ – بر روی بدنه بالابر های سیار باید لوح شناسایی،دستورالعمل های ایمنی وعلائم هشدار دهنده مطابق با استاندارد بگونه ای که واضح و خوانا باشد نصب گردد.

 

ماده ۱۳۱ – هنگام استقرار بالابر سیار،عامل کار در ارتفاع باید برای تعادل دستگاه از جکهای تعادلی،ترمز و کوه ی زیر چرخ استفاده نماید.

 

 

ماده ۱۳۲ – بالا رفتن و پایین آمدن از مهار ها،ستون ها،بوم ها و مفاصل سکوی کار بالابر سیار ممنوع است.

 

ماده ۱۳۳ – استقرار بالابر سیار،در صورتی مجاز است که زیر جکها از استحکام کافی برخوردار بوده و شیب مجاز مبنا رعایت شده باشد.

 

ماده ۱۳۴ – استفاده از بالابر سیار به عنوان جرثقیل ممنوع است.

 

ماده ۱۳۵ – به استناد مواد ۹۱ و ۹۵ قانون کار جمهوری اسلامی ایران،مسئولیت رعایت مقررات آیین نامه نامه بر عهده کارفرمای کارگاه بوده ودر صورت وقوع هر گونه حادثه بدلیل عدم توجه کارفرما به الزامات قانونی، مکلف به جبران خسارات وارده می باشد.                                                                    

 

ایمنی محصولات ما :

همانگونه که ملاحظه می نمائید،اولویت شماره یک شرکت کندوکاو ماشین تأمین ایمنی کاربران و اپراتورهای بالابر و تضمین ایمنی در محیط های کار که مطابق با قوانین کار جمهوری اسلامی ایران و قوانین بین المللی اتحادیه اروپا می باشد.

ضمناً تمامی دستورالعمل های ایمنی و کار با دستگاه در غالب کتابهای اپراتوری به همراه بالابر به خریدار ارائه میگردد.

 

آموزش

مربیان خدمات پس از فروش شرکت کندوکاو ماشین نماینده انحصاری هالوت گروپ فرانسه در ایران پس از تحویل بالابر دوره های آموزشی ویژه و رایگان را برای کاربران محترم جهت استفاده بهینه و ایمن برگزار نموده و پس از گذراندن موفقیت آمیز دوره آموزشی به اپراتورها گواهینامه اعطاء می نماید. ایمنی و دانش تکنیکی از مزایایی است که شما از آموزش توسط کارشناسان خبره ما بهره مند می شوید. با این آموزش ها شما توانایی اپراتوری و نگهداری دستگاه بالابر را بدست می آورید. با آموزش اپراتورها در محل کار شما استفاده از بالابر با نوع کار مورد نظر شما هماهنگ می گردد

 

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت کندوکاو ماشین می باشد

×